Stalinių lempų tipai

staliniai šviestuvai

Apšvietimas interjere vaidina svarbų vaidmenį. Tinkamai parinkti staliniai šviestuvai padeda padaryti kambarį jaukų. Ir tuo pačiu jie atlieka svarbią praktinę funkciją – suteikia papildomą dirbtinį apšvietimą, patogų akims. Stalinės lempos yra svarbi apšvietimo sistemos dalis. Stalinių lempų tipai, jų charakteristikos ir įrenginio savybės bus aptartos šiame straipsnyje.

Stalinės lempos įtaisas

Tokios lempos apšviečia palyginti mažą erdvę. Jų šviesa nukreipta taip, kad būtų gerai apšviestas tik stalo paviršius. Tuo pačiu metu lempa gali būti įjungta ne tik vakare, bet ir dieną, jei nėra pakankamai natūralios šviesos.

Šviestuvo konstrukcija, matmenys, galingumas parenkamas pagal tai, kam skirtas stalinis šviestuvas. Tokios lempos dažnai naudojamos biuruose kaip papildomi šviesos šaltiniai. Namuose šie prietaisai gali atlikti daug daugiau užduočių. Jie naudojami skaitymui, makiažui, rankdarbiams (mezgimui, siuvinėjimui, modeliavimui).

Nepaisant visų rinkoje esančių modelių įvairovės, stalinių lempų dizainas beveik visada apima tuos pačius elementus. Pagrindiniai skirtumai yra kėbulo ir lubų konstrukcijoje, kurios gali būti pagamintos iš skirtingų medžiagų. Iš ko susideda stalinė lempa, nepriklausomai nuo korpuso stiliaus, tai laidas, jungiklis, pats šviesos šaltinis ir kištukas, skirtas prijungti prie tinklo.

Per jungiklį elektros srovė pereina iš kištuko į lempą. Pastarasis reikalingas norint uždaryti arba atidaryti surinktą grandinę – nuo to priklauso srovės tiekimas į įrenginio pagrindą. Rinkoje yra šviestuvų su galimybe reguliuoti ryškumą. Jų konstrukcijoje taip pat yra kondensatorių ir rezistorių. Jie reikalingi įtampai reguliuoti.

Pagrindiniai stalinių lempų tipai

Šios lempos gali būti klasifikuojamos pagal skirtingus kriterijus. Visų pirma, šie stalinių lempų tipai išskiriami atsižvelgiant į jų paskirtį:

Biuras. Tai yra utilitarinis dizainas, dizainas šiuo atveju vaidina ne tokį svarbų vaidmenį nei svetainės ar miegamojo lempos. Jie montuojami darbo vietoje biure, tinka namų biurui. Biuro lempas dažniausiai galima reguliuoti – keisti atskirų dalių pasvirimo kampą ir pan.

Dekoratyvinis. Šios lempos daugiausia reikalingos kambario dekoravimui. Šiems tikslams naudojamos įvairių tipų stalinės lempos. Tai Tiffany, skaidrios lempos, ekologinio stiliaus lempos ir kt.

Vaikiškos lempos. Jie perkami vaikų kambariui. Dažnai jie tarnauja kaip naktinė lemputė. Kai kuriuos modelius galima papildyti laikrodžiais ir pan.

Dekoratyvinės lempos gali būti įvairių tipų

 • Tiffany lempos, kurių gaubtas yra vitražas, o metalas dažnai naudojamas pertvaroms tarp elementų;
 • su skaidriu pagrindu – universalūs šviestuvai, kurie puikiai dera į interjerą ir neatrodo masyviai dėl skaidrumo;
 • ekologinio stiliaus šviestuvai – tai įrenginiai, kurių korpusai ir gaubtai pagaminti iš aplinkai nekenksmingų medžiagų – medžio, stiklo, bambuko, perdirbto plastiko, tekstilės.
 • Šviestuvo dizainas parenkamas taip, kad jis derėtų prie bendros interjero koncepcijos.
 • Šviestuvų tipai pagal montavimo būdą
 • Šviestuvų tipai pagal montavimo būdą

Bet koks „stalinis kompiuteris“ pirmiausia yra praktiškas įrenginys, juo turėtų būti patogu naudotis. Todėl rinkdamiesi įrenginį atkreipkite dėmesį į tvirtinimo būdą.

Šiuo požiūriu yra

Tradiciniai šviestuvai, montuojami ant stalo be jokių papildomų šviestuvų. Jie taip pat gali būti dedami ant naktinio staliuko arba dekoratyvinėje nišoje. Pagrindas yra gana masyvus, nes jame yra visa reikalinga elektros „įdara“. Šviestuvai su tokio tipo tvirtinimu gali būti projektuojami tiek klasikinio, tiek modernaus stiliaus.

Ant spaustuko. Šis tvirtinimo būdas dažniausiai būdingas biuro lempoms. Tvirtinimo detalės gali būti pagamintos iš plastiko arba metalo. Specialus varžtas tvirtai pritvirtina spaustuką, prispaudžiant jį prie stalviršio. Šviestuvas visada dedamas ant krašto, todėl neužima vietos ant stalo.

Ant drabužių segtuko. Tai yra aukščiau aprašyto spaustuko variantas, tik supaprastinta forma. Jis naudojamas tik mažo dydžio šviesos lempoms, nes neturi pakankamai galios.

Ant čiulptuko. Šis tvirtinimo būdas tinka tik šviestuvams, dažniausiai su lanksčiu pagrindu ir įmontuotais šviesos diodais. Privalumas tas, kad tokiam stovui nereikia daug vietos.

Yra modelių, kurių aprašyme kalbama apie kombinuotą laikiklį. Tai reiškia, kad pakuotėje yra papildomas įrenginys. Pavyzdžiui, pagrindą su specialiu grioveliu galima pritvirtinti prie lempos ant drabužių segtuko. Jei ant jo pritvirtinsite skalbinių segtuką, lempa taps klasikiniu stalo variantu.

Kaip išsirinkti stalinę lempą: pagrindiniai kriterijai

Sprendžiant, kaip pasirinkti stalinę lempą, daugelis atkreipia dėmesį tik į dizainą. Tiesą sakant, geriau pradėti nuo techninių parametrų. Tai:

 1. Šviesos srautas, tiksliau, jo stiprumas. Būtent šis indikatorius parodo, koks ryškus bus apšvietimas kambaryje. Jis matuojamas liumenais. Tai nurodyta ant lempos pakuotės. Į tą patį šviestuvą galite įdėti skirtingo šviesos srauto intensyvumo LED lempas, viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Jums tereikia įsitikinti, kad gamintojas yra numatęs tokią galimybę.
 2. Apsaugos nuo drėgmės ir dulkių laipsnis. Žymima raidėmis IP. Kuo didesnis šis skaičius, tuo geriau. Vonios kambaryje galima naudoti šviestuvus su aukštu apsaugos lygiu.
 3. Papildomų parinkčių prieinamumas. Lempos gali atlikti įvairias funkcijas.
 4. Stalinės lempos galia. Manoma, kad šis skaičius neturėtų viršyti 100 vatų. Daugelis ekspertų netgi vadina 40–75 vatų vertę. Naudojant LED lempas, to visiškai pakanka net ir ryškiausiam apšvietimui, nes tokiuose įrenginiuose nėra ryšio tarp ryškumo ir galios.
 5. Stalinės lempos tarnavimo laikas turi būti bent 5 metai. Nors konkretaus šviesos šaltinio tarnavimo laikas gali būti trumpesnis.

Pabaigai

Papildomos funkcijos gali skirtis. Kai kuriose lempose yra įmontuoti ir informaciniai skydeliai, prijungti prie išmaniojo namo sistemos ir rodantys oro temperatūrą, drėgmę ir kt. Yra stalinių šviestuvų modeliai su žiediniu gaubtu, kurio viduje įmontuotas padidinamasis stiklas. 

Tokias lempas naudoja modeliuotojai, karoliukų siuvinėjimo mėgėjai, užsiėmę elektronikos taisymu, nes tai leidžia dirbti su smulkiausiomis detalėmis. Neseniai pasirodė stalinės lempos, kurios yra apskritimai su įmontuotais šviesos diodais. Jie naudojami makiažui arba dienoraščio filmavimui.

Šaltinis: bijunai-prienamo.lt